Wiele osób w obecnych czasach pracuje w trybie siedzącym przed komputerem. Praca, która wydaje się z pozoru wygodna, tak naprawdę jest utrapieniem dla naszych pleców. Do tego dochodzi stres związany z pracą, czy życie w ciągłym pośpiechu. Odbija się to potem na naszym zdrowiu i prowadzi do wielu chorób. Po pracy warto poświęcić chwilę czasu na relaksację, która pomoże nie tylko nam się zrelaksować, ale również  odstresować po całym dniu. 

 

Jak pomóc swojemu kręgosłupowi?

 

Na pewno zbawienne będą dla nas ćwiczenia, które dedykowane są specjalnie dla naszych pleców. Elementy takich ćwiczeń możemy znaleźć w jodze, pilatesie lub w specjalnie przygotowanych do tego zajęciach- Zdrowy kręgosłup. Jeśli ćwiczymy siłowo, często podnosimy ciężary, czy wykonujemy treningi obciążające nasz kręgosłup, warto pomyśleć o ćwiczeniach rozciągających. Zawsze powinniśmy planować treningi na miarę swoich możliwości, aby uniknąć niepotrzebnych urazów. Bóle kręgosłupa, które odczuwamy po dłuższym siedzeniu, czy nieprawidłowych ćwiczeniach mogą powodować po jakimś czasie zwyrodnienia czy przepuklinę kręgosłupa. Dlatego ważne jest dbanie o prawidłową postawę ciała i regularne ćwiczenia. 

 

Ćwiczenia relaksacyjne

 

Po całym dniu pracy i wielu stresujących sytuacjach często mamy ochotę się wyciszyć i odpocząć. Pomogą nam w tym ćwiczenia relaksacyjne, które wpłyną nie tylko na lepsze samopoczucie, ale również wyciszą nasze ciało i przygotują do lepszego snu. Przy takich ćwiczeniach możemy np. zapalić ulubione świeczki lub włączyć spokojną muzykę. Warto zacząć od rozciągania całego ciała, pamiętając przy tym o dokładnych oddechu. Ćwiczenia oddechowe są bardzo ważne. Na co dzień nie kontrolujemy swojego oddechu, robimy to podświadomie, ale możemy zauważyć kiedy nasz oddech przyspiesza (np. podczas wysiłku fizycznego), a kiedy zwalnia (np. podczas odpoczynku). Dzięki ćwiczeniom oddechowym możemy uspokoić nasz organizm oraz umysł. Możemy wykonywać ćwiczenia z elementami jogi, które pomogą zrelaksować nasze ciało. Ćwiczenia relaksacyjne są również dobre, kiedy mamy problemy ze snem, ponieważ wyciszają nasz organizm.

 

Przykładowe ćwiczenia na kręgosłup oraz relaksację znajdziecie w tym filmiku:

 

 

Warto dbać o nasze zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Dzięki ćwiczeniom relaksacyjnym odstresujemy się po ciężkim dniu, a do tego zadbamy o nasz kręgosłup.