Pandemia koronawirusa wpłynęła na nasze życie i sprawiła, że wiele codziennych nawyków musieliśmy zmienić. Spędzaliśmy większość czasu w domu, co bardzo ograniczyło naszą sprawność fizyczną. Zamknięte siłownie i kluby fitness spowodowały, że nasze treningi musieliśmy przenieść do swoich domów, czy ogrodów. Jednak czasami brak motywacji sprawił, że odpuszczaliśmy sobie ćwiczenia i czekaliśmy na ponowne otwarcie klubów. W tym artykule dowiesz się jak wrócić do formy i nie nabawić się kontuzji.

 

Powoli do celu

 

Początki mogą być trudne. Organizm, który odzwyczaił się od regularnych treningów będzie wolniej regenerował się po wysiłku. Dlatego zacznijmy od spokojniejszych i krótszych ćwiczeń. Osoby, które zrezygnowały z treningów podczas kwarantanny powinny szczególnie zachować ostrożność, aby nie nabawić się kontuzji zbyt mocnymi treningami. Nietrzymanie diety również nam nie pomagało w prowadzeniu zdrowego trybu życia. Żeby wrócić do formy ważne są regularne treningi. Co trening dodajmy sobie więcej ćwiczeń, tak aby były one efektywne.

 

A może cardio?

Wiele osób nie lubi treningu cardio i omija podczas swoich ćwiczeń. Teraz kiedy nasz ruch był ograniczony takie trening warto włączyć do naszego planu treningowego. Jakie są największe plusy cardio? Przede wszystkim poprawia wydolność serca, wzmacnia odporność, dotlenia organizm i pozytywnie wpływa na układ krwionośny. Najwięcej korzyści z cardio mają osoby, którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej. Podczas treningu cardio nasz organizm potrafi spalić najwięcej zbędnych kalorii. Taki trening powinien trwać powyżej 30 minut. Dopiero wtedy nasz trening będzie efektywny. Po dłuższej przerwie od ćwiczeń cardio pomoże wrócić nam na właściwy bieg. 

 

Fitness 

Jeśli nadal nie mamy motywacji do ćwiczeń to może właśnie ćwiczenia w grupie sprawią, że będzie nam raźniej. Zajęcia fitness są różnorodne, możemy na początek zacząć od spokojniejszych jak np. Smukła sylwetka. Ćwiczenia na zajęciach prowadzone są tak żeby każdy mógł je dopasować do swoich umiejętności. Jeśli chcemy odbudować swoją formę instruktorzy fitness na pewno nam w tym pomogą.

 

Trening personalny

Ćwiczenia z trenerem są dobrą opcją dla osób, które chcą mieć ułożony swój plan treningowy, a dodatkowo rozpisaną dietę. Po długim czasie, kiedy często nasza dieta nie była zbyt zdrowa, a częste podjadanie sprawiło, że przybraliśmy kilka kilogramów taka pomoc może być przydatna. Treningi personalne poprzedzone są konsultacją z trenerem, na których przedstawiamy swój stan zdrowia, schorzenia czy cel jaki chcemy osiągnąć. Dzięki temu, że wszystko dzieje się pod okiem trenera możemy być pewni, że nasze treningi będą bezpieczne, a szansa na kontuzję będzie mniejsza. 

 

Ważne jest abyśmy wracali do treningów na siłowni w swoim tempie, bez pośpiechu. Mocne treningi od razu nie pomogą nam w powrocie do formy, a mogą jedynie zaszkodzić. Jeśli nie wiemy jak zacząć ćwiczyć to dobrą opcją będą treningi pod okiem trenera lub instruktora.